Prodej domén – obchodování s doménami

Jedním z možností, jak vydělávat peníze na internetu, je prodej domén se ziskem. Jednoduše si zaregistrujete novou doménu, nebo jí levně od někoho koupíte, a se ziskem prodáte. Dobré je také hlídat expirující domény. Někdy se stane, že někdo „pěknou“ doménu zapomene prodloužit, a tu lze pak jednoduše znovu registrovat.

Obchodování s doménami má však jednu velkou nevýhodu – domén je omezený počet, resp. omezený počet názvů. Názvy domén jsou hodně přebrané, zejména ty jednoslovné. Ale i o více slovné domény, je dnes velký zájem. Nedoporučuje se registrovat domény, které mají názvy registrovaných ochranných známek. Doména se nemusí prodávat hned, stačí na ní hodit nějaký unikátní obsah, a až „uzraje“ (zaidexuje jí vyhledávač, bude mít nějaké ranky…), tak se může ještě s větším ziskem prodat.

Internetové podnikání – obchodování s doménami není špatný podnikatelský záměr, zejména v současnosti, kdy ceny domén (registrace) jdou výrazně dolů.

Prodej domén - obchodování s doménami

registrace domény

Doména se registruje u registrátora. Doménu lze zaregistrovat nejméně na jeden rok. Cena registrace na jeden rok se pohybuje okolo 100 korun.

Když si registrujete doménu, tak si dejte velký pozor, aby doména byla napsána na vaše jméno nebo firmu. Setkal jsem se s případy, kdy si registrátoři registrují domény na sebe. Potom chce zákazník doménu převést a zjistí, že ji nevlastní a nikdy nevlastnil!

Cena domény

To, jakou má doména hodnotu, určuje trh – poptávka. Ceny domén se pohybují ve stovkách, desetisicích, statisících i milionech. Vždycky je lepší cenu domény navýšit – vždy lze slevit…

Relevantní aspekty, které se významně podílejí na ceně domény: zapamatovatelnost domény, počet znaků (čím méně, tím lépe), hledatelnost (čím vyšší hledanost, tím samozřejmě lépe), jakou má doména koncovku (v ČR je pochopitelně nejhodnotnější koncovka .CZ). Poměrně významné je také to, zda je v doméně pomlčka. Hodnotnější je doména bez pomlčky!

Kde doménu prodat?

Domény lze nabízet na internetových aukcích (aukro.cz), webtrzích – www.webrh.cz, www.webdeal.cz, www.webfair.cz, www.profibiz.cz, atd. Nebo jednoduše na doménu napište text: Doména na prodej. Připojte pár vět obsahující klíčová slova ohledně prodeje domén, a kontakt na vás (nejlepší je kontaktní formulář). A z vyhledávače může přijít potenciální kupec 🙂

Domény se nemusíte hned zbavovat – prodávat, můžete jí i pronajímat, např. za určitou měsíční částku. To je pro některé lidi nebo firmy přijatelnější, než samotný prodej.

Převod domény

Doménu lze převést na jiného vlastníka i bez notářského ověření – přes potvrzovací emaily. Pokud toto registrátor neumožňuje, tak musíte zajít k notáři. Převod domény na nového majitele potvrzovací emaily, se nedoporučuje u hodnotnějších domén. Zde je vždy jistější notářský zápis. O prodeji domény je dobré sepsat Kupní smlouvu.

1 komentář k příspěvku “Prodej domén – obchodování s doménami

  1. Pokud vás zajímá, zda se dá dnes ještě najít pěkná volná jednoslovná CZ doména, dělal jsem si takový malý průzkum, který jsem se rozhodl zveřejnit na jednoslovne-domeny.cz Web obsahuje kategorii TOP domény, kde jsou ty nejlepší ručně vytříděné domény.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *