Datové schránky

Co je datová schránka? Kde si zřídím datovou schránku? Kde a jak se k datové schránce přihlásím? Kde se nalézá seznam datových schránek?

Datová schránka
Datová schránka je v podstatě e-mailová schránka, která je zaměřena na komunikaci v oblasti veřejné správy. Pomocí datová schránky je možno činit podání ke všem úřadům v ČR. Tyto úřady zasílají své písemnosti příslušným adresátům (fyzické nebo právnické osoby). Hodnota zprávy v datové schránce je plnohodnotná jako úkon písemný.

Vytvoření projektu datových schránek by se měla podstatně zjednodušit komunikace občanů s úřady nebo jinými institucemi.

Zákonnou povinnost používání datových schránek mají orgány veřejné moci, organizace zřízené podle zvláštního zákona a organizace, osoby zapsané v obchodním rejstříku a OSVČ.

Kde lze zřídit datovou schránku?
Datovou schránku lze zřídit na kontaktním místu Czech POINT (zde postačí pouze občanský průkaz).

Veškeré informace o zřízení datové schránky naleznete na webu Mojedatovaschranka.cz.

Přihlášení k datové schránce
Do datové schránky se přihlásíte jménem a heslem.

Pro přihlášení kliknete zde

Seznam držitelů datových schránek
Existuje seznam držitelů datových schránek. Kde ho naleznu?

Pro vyhledávání v seznamu držitelů datových schránek klikněte zde

VÝHODY datových schránek
1. Dotyčný nemusí chodit na poštu, zprávu si pohodlně vyzvedne v datové schránce.
2. Eliminace rizika nedoručení.
3. Podávat žádosti lze i mimopracovní dobu.
4. Finanční úspora poštovních poplatků.

NEVÝHODY datových schránek
1. Datovou schránku je nutno často kontrolovat, protože po 10 dnech od odeslání je zásilka považována za doručenou, a to i za předpokladu, že si jej nevyzvednete. Proto je nutno tyto dokumenty archivovat mimo datovou schránku. Je ale fakt, že si můžete nechat posílat upozornění na váš e-mail. Při přijetí nové zprávy jste ihned informováni na zadaný e-mail.
2. Pokud si vytisknete přijatý dokument z datové schránky, tak rozhodně není zaručena jeho pravost. Státní správa požaduje pouze originály nebo úředně ověřené stejnopisy. Takový dokument se vám může dost prodražit.
3. RIZIKO BEZPEČNOSTI – pokud máte špatně zabezpečený počítač, tak můžete mít v počítači naistalovaný škodlivý software. V takovém případě může útočník jednoduše zjistit vaše přihlašovací údaje, a to samozřejmě nejen k datové schránce!