Multi-level marketing (MLM), síťový marketing, network marketing

Multi-level marketing (zkr. MLM), též také síťový marketing, network marketing, je forma prodeje zboží a služeb. Toto zboží nebo služby prodávají přímo distributoři (obchodní zástupci) přímým prodejem. Tito distributoři jsou obchodníci, kteří podnikají na základě živnostenského listu – jsou podnikatelé. V žádném případě se nejedná o zaměstnance firem, pro které distributoři pracují.
Jako první tento typ prodeje využila společnost California Vitamins z USA (v roce 1040). Později takto začala prodávat své produkty firma Amway. MLM funguje na základě mnohovrstevné struktury prodeje, na čemž vydělává firma i distributor.
Nejznámnější firmy MLM firmy: Avon Cosmetics, Amway, Oriflame, Mary Kay, Lyoness, Herbalife

Přímý prodej a produkty

Přímým prodejem lze nabízet úplně všechno. Ty největší MLM společnosti nabízejí především kosmetiku, drogerii, produkty zdravé výživy, kuchyňské potřeby (hrnce, nože…). Poslední dobou se přímý prodej využívá i v oblasti telekomunikací, pojišťovnictví, finančích produktů…

Je MLM podvod?

Mnoho lidí považuje MLM za něco nekalého, nebo dokonce za podvod. MLM je plnohodnotná forma podnikání a v žádném případě se nejedná o podvod. Za MLM (přímý prodej) se bohužel někdy schovávají některé neseriózní společnosti, které provozují nelegální pyramidové hry, tzv. letadlo. Tomu tak bylo především v minulosti. Vzpoměňme např. Skyline International, Rhinoceros Avalanche… V současnosti se na první pohled velice těžko pyramidová hra odhaluje. Samotný fakt, že firma prodává nějaký produkt, nemůže být záruka solidnosti – že se nejedná o pyramidovou hru v pravém slova smyslu, tedy podvod. V klasické pyramidové hře jsou zúčastnění odměňováni pouze ze vstupních poplatků. Toto je ale nelgální model bohatnutí.
Další stránkou jsou distributoři, je pravda, že někteří z nich se chovají minimálně neeticky. A to rozhodně nepřispívá k věrohodnosti tohoto typu prodeje.

Výhody MLM

Největší výhodou MLM je to, že nepotřebuje klasické mezičlánky obchodu – velkoobchody, maloobchody a reklamu. I když je pravda, že v televizi občas běží reklama na kosmetiku Avon a Oriflame. To je ale pouze vyjímka. MLM společnosti si zakládají na přímém kontaktu se zákazníkem a mediální reklamu zavrhují. Což je rozhodně k tíži marketingových firem, prože mnoho lidí se myslně domnívá, že co je známé, to je i kvalitní a seriózní.
Ušetřené náklady mohou být investovány do zkvalitnění produktů a snížení ceny, což ale nebývá pravidlem. Tyto peníze jsou samozřejmě rozděleny i mezi distributory.

Pokud chce někdo začít v MLM podnikat, tak největší výhodou jsou minimální vstupní náklady. Jenže pravda je ta, že málokomu se podaří v MLM uspět. Pro drtivou většinu registrovaných, to žádná podnikatelská příležitost není – jsou to pouze zákazníci, kteří odebírají zboží pro vlastní spotřebu. V tomto případě není potřeba ani živnostenský list. Živnostenský list je potřeba v okamžiku, kdy začnete distributor prodávát zboží zákazníkům soustavně (výše obratu nerozhoduje).

nevýhody MLM

Myšlenka MLM není špatná, ale jak známo, vše je zneužitelné… MLM má špatné obchodní jméno, především díky podvodným firmám z 90. let minulého století a nevhodným lidem. Velký díl na tom též mají některé motivační organizace, které učí distributory nekalé obchodní praktiky. Potom někteří distributoři, tyto nekalé obchodní praktiky používají v praxi – lži, mlžení, manipulace s lidma… Tímto jsou celosvětově známy především některé motivační organizace systému AmwayAMO (Amway Motivational Organization).

Podnikání v MLM

Způsobů, jak vydělávat na živobytí je mnoho. Jednou z možností je multilevel marketing. Podnikání v MLM je tvrdá práce! Pokud někdo tvrdí, že v MLM dostává peníze takřka za nic, tak lže.
Distributoři v hierarchii získávají za prodej zboží nebo služeb body. Pokud chcete, aby vás toto podnikání uživilo, tak musíte do systému přivést co nejvíce lidí pod sebe (to je ale ten největší problém). Čím víc tím líp. Jak doporučují některé mlm firmy na vzdělávacích seminářích – napište si seznam všech lidí, které znáte: kamarády, spolužáky, sousedy, lékaře… Takový seznam by měl obsahovat stovky jmen. Jenže problém je v tom, že distributoři si nevybírají a verbují do systému úplně všechny lidi. MLM rozhodně není pro každého! Pokud se do systému přivede nevhodný člověk, tak může napáchat více škody, než užitku. Myslím tím především neetické chování některých distributorů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *