Otázky a odpovědi odledně dluhů a exekucí

Do finančních potíží se každý může dostat poměrně snadno. Někteří lidé se zamotávají do pasti půjček. Zdarma vám poradíme ohledně dluhů a exekucí.

Dlužím a záměrně nepřebírám korespondenci
Rozhodně neignorujte dopisy, které vás vyzývají k zaplacení pohledávky. Někteří lidé se mylně domnívají, že když si nepřevezmou doporučený dopis, tak je jim nic nehrozí. Pokud vám přijde dopis s doručenkou, tak po určité lhůtě je dopis automaticky doručený! Pokud máte dluhy které nesplácíte, tak rozhodně nedělejte „mrtvého brouka“ a domluvte se s věřitelem, např. na splátkový kalendáři.

Exekutor klepe na dveře
Exekutor vám klepe na dveře ve chvíli, když odmítáte platit své pohledávky a ignorujete veškeré výzvy a upomínky. První krok, který exekutor udělá, že se vám podívá na bankovní účet. Pokud je na účtě dostatek peněz, exekutor si strhne všechny peníze až do výše dluhu. Pokud na účtu není dostatek peněz, dojde k odstavení. Exekutoři také mohou udělat srážky z příjmu. Dalším krokem je soupis veškerého majetku dlužníka (nejprve movitého, pak nemovitého). Exekutor vám nesmí vzít věci denní potřeby (postel, lednici, skříň apod.), ale jinak prakticky všechno. Exekutory zajímá hlavně elektronika, která je dobře prodejná. K tomuto ještě musíme dodat, že exekutor vám nesmí vít věci věci, ke kterým má dlužník citový vztah (snubní prsten, psa apod.).

V minulosti jsem nezaplatil pokutu v MHD. Mohu přijít o dům?
Mnoho lidí se obává, že jim přijde exekutor a začne vymáhat starý dluh, např.  z dětství. Tito lidé se obávají, že dlužná částka bude daleko převyšovat dlužnou částku (vysoké penále). Takové případy se bohužel stávají. Pokud ale dluh nepřevyšuje částku 30 000 Kč, exekuce nemovitého majetku nepřichází v úvahu. V tomto případě je rozhodně nutné spolupracovat s exekutorem (splátkový kalendář atd.).

Může exekutor vstoupit do mého bytu, i když nebudu doma?
Může. Exekutor je soudem pověřený pracovník, který má oprávnění vstoupit do nemovitosti i přes vaši nepřítomnost nebo odpor.

Dlužím na zdravotním pojištění. Musím dluh na pojištění platit, i když jsem v daném období neměl žádný příjem?
Dluh na zdravotním pojištění musíte zaplatit. Zdravotní pojištění musí platit každý občan České republiky. Za důchodce, osoby vedené v evidenci Úřadu práce atd. platí pojistění stát. Zdravotní pojištění musí platit i ten, kdo neměl v daném období žádný příjem ze zaměstnání, podnikání atd.

K čemu slouží Centrální evidence exekucí?
To je výborná věc! Je to způsob, jak se chránit před dlužníky v řadách nájemníků či příbuzných. Stačí zažádat o výpis z Centrální evidence exekucí (cena 60 Kč) a hned víte, jestli budoucího nájemníka, příbuzného… nenahání exekutor. Nutno upozornit, že tento výpis obsahuje pouze informace o právě probíhajících exekucích, ne o jednotlivých dluzích.

Mohu se kvůli dluhům dostat i do vězení?
Dlužit není trestný čin. Můžete ale v souvislosti s dluhy vykonat podvod, a to už trestný čin je.

Je možné získat zabavený majetek zpět?
Je to možné, ale musíte si pospíšit. Exekutor obratem prodává zabavené movité i nemovité věci v aukcích. Když zaváháte a danou věc si „nevykoupíte“ zpět, můžete o své věci nenávratně přijít.

Jsou opravdu exekutoři cílem útoků?
Výhružky a verbální ataky se objevují skutečně velmi často. Být exekutorem opravdu není žádný med.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *