Podvodů, podvodníků je strašně moc. Jaké jsou nejčastější podvody? Na co si dát pozor?
Výhodné investování do akcií a kryptoměn
Na internetu je všudepřítomná reklama na výhodné investování do akcií nebo kryptoměn. Hodně těchto inzerátů je podvod. Pokud na podvodnou reklamu zareagujete, obratem se vám ozve podvodník, který vám chce pomoct vydělat. Komunikace často probíhá přes telefon nebo chatovací aplikace. Útočník (manipulátor) budící důvěru vás nasměruje na falešnou investiční platformu. Po založení účtu vám bude chtít se vším pomoct a poradit. Proto vás požádá o stažení programu pro vzdálený přístup (AnyDesk, Teamviewer, Supremo aj.). Pokud k tomu svolíte, útočník má váš počítač pod plnou kontrolou. A o to šlo!
Útočník se chce dostat k penězům na vašich účtech a ty chce pak velmi rychle převést pryč. Pokud chcete investovat peníze, raději sami vyhledejte ověřenou společnost a nevěřte slibům o snadném a velkém výdělku.
Někdy chtějí útočníci poslat výdělek z investic. Jenže tyto peníze mohou být ukradené od jiných podvedených lidí. Podvodníci přes vás chtějí peníze „proprat“. Díky tomu se můžete sami snadno stát součástí celého podvodu!
Podvody na bazarech
Až budete něco prodávát nebo kupovat na bazarech (Aukro, Bazoš aj.), buďte obezřetní. Na bazarech je hodně podvodníků! Zpravidla je to tak, že útočník chce s vámi provést platbu za zboží prostřednictvím platební karty. Tito podvodníci rádi komunikují přes WhatsApp nebo e-mail. Pošlou vám odkaz, kam vyplníte údaje z platební karty. Tím útočník získá údaje k vaší platební kartě obratem vám „vysaje“ účet.
Nevyplňujte žádné údaje na odkazech, které vám někdo zašle!
Podvodníci vám také mohou poslat odkaz na falešné stránky bank, aby z vás vylákali přihlašovací údaje a další důvěrné informace.
U obchodu přes inzeráty se nedoporučuje platit předem.
Vishing
Možná nevíte, že podvodníci dokážou telefonní číslo napodobit. Podvodníci používají duplikáty reálných telefonních čísel. Takže když zavoláte na tato čísla zpátky, opravdu se vám ozve banka, policie atd.
Útočníci se vydávají za pracovníky banky, policisty apod. Snaží se vám vnutit (manipulace), že jsou vaše peníze v ohrožení nebo máte rozpracovanou žádost o půjčku. Velmi často se stává, že útočník nutí oběť vybrat peníze a vložit je do bitcoinového bankomatu. V dalších případech, z důvodu údajné bezpečnosti, nutí oběť zažádat o půjčku u banky a k převodu peněz na „zabezpečený účet“ nebo číslo platební karty.
Doporučený článek k prostudování: Co je to smishing?
Phishing
Phishing je zákeřný kybernetický útok na citlivá data. Přijde vám e-mail nebo SMS zpráva s odkazem, která se tváří, jako že je od banky, od dopravce (nevyzvednutí zásilky apod.), výhra, žádost o příspěvek na bydlení… Odkaz vede na věrnou kopii přihlašovací stránky do internetového bankovnictví nebo na přihlášení přes bankovní identitu. Pokud vyplníte všechny přihlašovací údaje podvodník se dostane k vašim penězům na účtech.
Banka vám nikdy nebude posílat odkaz pro přihlášení do internetového bankovnictví!
Doporučený článek k prostudování: Co je phishing?
Nigerijské dopisy a láska přes internet
Nigerijské dopisy je hodně starý podvod, na který skáče mnoho dnešních žen. Takový dopis může vypadat takto:
„Ahoj, obracím se na tebe s prosbou. Mám nějaké cennosti, které bych potřeboval dopravit do České republiky. Potřebuji zaplatit poplatky za dopravu. Pošleš mi peníze? Slibuji, že hned, jakmile to bude možné, vše ti vrátím a pošlu ještě něco navíc (ještě na tom vyděláš).“
V některých případech podvodníci získávají důvěru žen i několik měsíců. Slibují lásku na celý život, peníze a bohatství. Podmínka je ta, že chtějí poslat peníze na zahraniční bankovní účet. Někdy to neskončí u jedné platby! Často chtějí chtít pořád více. A v konečném důsledku nejen, že pisatele nikdy neuvidíte, ale neuvidíte už ani své peníze.