Jak na neplatiče faktur?

Vydali jste fakturu za zboží nebo službu a domluvená částka vám nepřichází na váš bankovní účet? Buďto jde o nedorozumění, nebo máte co dočinění s neplatičem. V České republice je bohužel situace taková, že třetina obchodníků neplatí své pohledávky včas. Zdarma vám poradíme, jak dostat své peníze. Rozhodně se nejedná o dlouhodobý a složitý proces!

Nezapomeňte na písemnou smlouvou, ideálně platbu předem
Dneska je nejlepší mít každý obchod potvrzený písemnou smlouvou. Některé firmy a podnikatelé neplatí faktury v domluveném termínu. Poté dochází k různým výmluvám, polopravdám a lžím. Ideální je domluvit platbu předem (nebo alespoň zálohu).

Jak vymáhat faktury po splatnosti?
1/ Pokud je faktura po splatnosti několik dní, buďte slušní a kontaktujte dlužníka telefonicky, emailem nebo osobně. V některých případech se skutečně může jednat o nedorozumění.

2/ Pokud však věřitel s platbou otálí více než 14 dní, pošlete mu doporučený dopis s upozorněním, že hodláte neuhrazenou částku vymáhat, a to tvrdě a nekompromisně.

3/ V případě, že váš dlužník nereaguje na výzvu o úhradě dluhu, vyzkoušejte také různé internetové registry dlužníků, kam je zveřejníte (zpravidla zdarma). Toto má někdy opravdu velký efekt. Dlužník se bojí, že bude veden jako neplatič a raději zaplatí. Jen málokdo chce být spojován s neplatiči (mohl by totiž přijít, jak o staré zákazníky, tak i o nové zakázky).

4/ Pokud nepomáhá zápis do registru dlužníků, podejte trestní oznámení na Policii ČR. Dlužit peníze sice není trestný čin, ale podvod trestný čin je. Policistům sdělte, že jste přesvědčeni o tom, že na váš váš dlužník udělal podvod. Policie musí začít kontakt v trestním řízení. Policie si dlužníka předvolá, ten se často lekne a zaplatí.

5/ Můžete také vyzkoušet vymáhání pohledávky prostřednictvím vymáhací agentury. Tento krok však už něco stojí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *