Co musíte vědět o každé půjčce

Potřebujete půjčku? Nenaleťte podvodníkům a postupujte obezřetně! Nejhorší je, když člověk podepíše úvěrovou smlouvu hned s první společností, která ho osloví. Před uzavřením smlouvy přemýšlejte, pečlivě vybírejte a podepište pro vás nejvýhodnější nabídku. Shrnuli jsme pro vás 10 bodů, které by měl každý žadatel o půjčku zvážit a znát.

1. Poskytovatel půjčky
Vybírejte z osvědčených bankovních či nebankovních společností. Pozor na malé nebankovní společnosti, které nemají webové stránky nebo vlastní kancelář. Už to na první pohled působí velmi neseriózně. Je dobré se kouknout na internet, jaké mají zkušenosti ostatní klienti se společností, se kterou hodláte uzavřít smlouvu.

2. Úrok
Před podpisem smlouvy si určitě ověřte úrok, na který vám finanční společnost půjčí. Čím menší úrok, tím pro vás lepší. Podle úroku na první pohled poznáte, jak je na tom půjčka v porovnání s konkurencí. Nedejte na sliby a zkontrolujte si před podpisem smlouvy, zda výše přislíbeného úroku souhlasí s tím, co stojí ve smlouvě.

Vysvětlení zkratek:
p.a. – per annum: úrok je stanoven ročně
p.s. – per semestre: úrok je stanoven čtvrtletně
p.m. – per mensem: úrok je stanoven měsíčně
p.d. – per diem: úrok je stanoven denně

3. RPSN
Velmi důležité je RPSN, což je roční procentní sazba nákladů. RPSN ukazuje reálnou částku, kterou skutečně zaplatíme za půjčku. RPSN v sobě zahrnuje i různé poplatky, které vám může poskytovatel zamlčet. Poskytovatel někdy nabízí velmi nízký úrok, ale na RPSN se ukáže, kolik ve skutečnosti za poskytnutí půjčky zaplatíte.

Ilustrační foto

4. Obchodní smlouva (Smlouva o půjčce)
Před podpisem si důkladně přečtěte každou Smlouvu o půjčce. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat věřitele nebo se poraďte s právníkem. Smlouva by měla sedět s tím, co vám věřitel ústně slíbil.

5. Obchodní podmínky
Smlouva není jediné, co byste měli pečlivě prostudovat. Možná ještě důležitější jsou Obchodní podmínky, ve kterých naleznete veškeré informace o půjčce a jejím poskytovateli. V Obchodních podmínkách naleznete např. to, co nastane, když budete chtít půjčku předčasně splatit, nebo když se zdržíte s platbou. Někteří poskytovatelé půjček si účtují nepřiměřené pokuty! Pozor na rozhodčí doložku. Jedná se o speciální ustanovení, které říká, že pokud mezi vámi a věřitelem vznikne nějaký spor, bude ho řešit osoba rozhodce, ne soud. Utíkejte od věřitelů, kteří chtějí podepsat rozhodčí doložku!

6. Výše splátky, délka splácení
Před podpisem velmi dobře zvažte, zda vám vyhovuje výše půjčky a doba splácení. Pokud máte nižší měsíční příjem, splácejte raději delší dobu po menších částkách.

7. Poplatky, sankce
Někteří poskytovatelé půjček si účtují různé poplatky. Například za uzavření smlouvy, vedení úvěrového účtu, převod peněz… Uzavírejte smlouvu se společností, která má tyto služby zdarma. Každá seriózní finanční společnost má k dispozici i přehledný ceník (např. na internetových stránkách).

8. Podmínky získání půjčky
Některé bankovní společnosti hlásají, že půjčky všem lidem (zaměstnancům, podnikatelům, důchodcům, ženám na mateřské, bez nahlížení do registrů dlužníků, bez potvrzení příjmu…). Ano, opravdu existují společnosti, které půjčí bez jakýchkoliv podmínek. Jedná se však o předražené a neověřené nebankovní společnosti. Někdy tyto společnosti chtějí zástavu nemovitostí. Na to dávejte velký pozor, abyste nepřišli o své bydlení!

9. Možnost splacení předem
Rozhodně se zajímejte, jaké jsou podmínky předčasného splacení půjčky. Ne vždy je to bez poplatků. Během splacení půjčky můžete dostat výhodnější nabídku a budete chtít dosavadní smlouvu vypovědět.

10. Srovnání s konkurencí
Srovnejte půjčku s ostatními. Na internetu je mnoho srovnávačů půjček. Je to rychlé a snadné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *