Podvodníci se vydávají za bankéře

Podvodníci děsí klienty bank s tím, že jsou jejich finance v ohrožení. Po telefonu vystupují jako pracovníci banky nebo policisté, kteří chtějí pomoci. Tito útočníci řeknou způsob, jak finance na bankovním účtě ochránit. Jde však o způsob, jak lidi o peníze připravit. Škody jdou do  milionů! Jde o velmi propracovaný a věrohodný podvod, jak falešný bankéř okrade vyděšené lidi. I člověk, který je na tyto věci opatrný, může být zmanipulován.

Této technice se říká vishing.

Vše začíná tím, že zazvoní telefon a falešný bankéř upozorní klienta banky na to, že si na jeho jméno chtěl někdo vzít úvěr. Začíná hra nervů a manipulace. Zděšený klient řekne, že o úvěr nezažádal. Následně je předán dalšímu domnělému pracovníkovi banky, tentokrát z oddělení „security“. Tím odstartujte domnělá  ochrana klientových peněz. Falešný bankéř navrhne, aby si klient vzal půjčku u banky, pak peníze vrátil přes terminál ve větším městě. Vratka peněz má být v ten samý den a vše je zcela zdarma (bez úroků a dalších poplatků). Navíc je tam příslib, že klient dostane od banky odškodné ve výši čtyř procent z výše úvěru.

Ilustrační foto

Velkou roli v těchto případech hraje manipulace. V podvodu figurují falešní pracovníci banky a falešní policisté. Podvedeným řeknou, že jim informaci potvrdí ještě další policista, aby měl podvedený jistotu, že nejde o podvod. Vše vypadá velmi věrohodně. Podvodníci používají duplikáty reálných telefonních čísel. Takže když zavoláte na tato čísla zpátky, opravdu se vám ozve banka, např. Česká spořitelna!

Praktiky podvodníků jsou stále sofistikovanější. Podvodníci často zneužívá identitu skutečných policistů, kterou si zjistí z webových stránek nebo článků v tisku. To z důvodu, kdyby si to ještě chtěl někdo ověřit. Skutečný policista by ale nikdy nevolal a nepřemlouval lidi, aby si převedli peníze na účet do jiné banky!

Nereagujte na podezřelé telefonáty nebo výzvy k potvrzování různých smyšlených úkonů. Nepřeposílejte kódy z SMS zpráv a především s nikým nesdílejte důvěrné informace (přihlašovací údaje, hesla, údaje z platebních karet, PINy a podobně).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *