Stavební spoření

Stavební spoření je jedno z nejoblíbenějších spoření, protože kromě vyššího úroku, než poskytují klasické spořicí účty, získáváte taktéž státní příspěvek a možnost získat výhodný úvěr na účely bydlení. Tento bankovní produkt tedy zvyšuje váš vklad hned několikrát – za prvé úrokovou sazbou, kterou poskytuje banka, a za druhé státním příspěvkem, který činí v současné době 10 % z uložené částky.

Státní příspěvek
Právě díky státnímu příspěvku je stavební spoření tak přitažlivé. Státní příspěvek je ve výši 10 % z vloženého vkladu, maximálně však 2 000 Kč za rok. Abyste tedy získali tuto maximální částku, musíte za rok uložit aspoň 20 000 Kč. Přitom vkládat můžete buď každý měsíc, nebo prostě tak jak vám to bude vycházet – čtvrtletně, jednou za půl roku nebo jednorázově za celý rok. Abyste státní příspěvek získali, je ale nutné dodržet šestiletou vázací dobu smluv. Peníze takto uložené můžete poté použít k jakémukoliv účelu – tedy nejen za účelem bydlení.
Podmínky stavebního spoření
Přestože je stavební spoření jedním z produktů, které jsou opravdu výhodné, pokud chcete spořit, má to několik malých háčků v podobě podmínek:

1. Stavební spoření uzavíráte na dobu 6 let. Pokud si chcete peníze vybrat dřív, je to samozřejmě možně, ale přijdete tím o státní příspěvky i úroky z vložených vkladů a počítat musíte i s výpovědní lhůtou v délce 3 měsíce.

2. Ze stavebního spoření nelze vybírat, jak se vám zlíbí, a to ani, kdybyste měli v úmyslu vybranou částku v příštím měsíci doplatit. Vybrat jde pouze celou částku za podmínek uvedených v bodě 1.

Cílová částka
Ve smlouvě o stavebním spoření si musíte zvolit určitou cílovou částku. Její výše se odvíjí od toho, na co plánujete peníze z tohoto produktu použít. Pokud víte, že nebudete potřebovat úvěr ze stavebního spoření, vyplatí se vám zvolit nižší cílovou částku. Víte-li, že v dohledné době budete chtít rekonstruovat, měli byste zvolit vyšší cílovou částku.

Časové omezení
Uvedených šest let nemusí nutně znamenat délku stavebního spoření. Tato doba se váže ke státnímu příspěvku. Jakmile naspoříte cílovou částku, státní příspěvek už dále nedostáváte. V takovém případě je pak dobré změnit podmínky smlouvy o stavebním spoření – navýšit cílovou částku popřípadě konzultovat své stavební spoření se svým bankovním poradcem.

Úvěr ze stavebního spoření
Stavební spoření přichází také s možností financovat své potřeby na bydlení pomocí úvěru z tohoto bankovního produktu. Abyste mohli využít úvěr ze stavebního spoření, musíte spořit minimálně 2 roky a dosáhnou alespoň 40 % cílové částky. Pokud tyto podmínky nesplňujete, můžete zažádat o překlenovací úvěr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *